Country Living-redaktører vælger hvert produkt, der er fremhævet. Hvis du køber fra et link, tjener vi muligvis en provision. Mere om os.
Den professionelle takstmann Helaine Fendelman identificerer og vurderer dine samleobjekter og antikviteter
Når det kommer til kunst, der skildrer hunde, er mennesket ofte hundens bedste ven. Ved sit 25-års jubilæums hundesalg i februar sidste år solgte Bonhams New York omkring 1 million dollars i hunde-tema kunst, samlerobjekter og skulpturer. Denne nichekategori er fortsat et populært interesseområde for samlere. Men den mest værdifulde hundeben er måske det ikoniske maleri Hunde spiller poker af kunstneren Cassius Marcellus Coolidge, der solgte i Doyle New York i 2005 for $ 590.400. Responsen på Bonhams afslører klart den nye appel i kategorien (det næste Bonhams New York Dog Sale er beregnet til februar 2008; www.bon hams.com; (212) 717-9007).
- MALERIERsetters, en legende olie på lærred af Thomas Blinks, hentet $ 94.250. En spirende kunstner (ovenfor), underskrevet af Alfred William Strutt, solgt for $ 32.863, tredobbelt hvad huset vurderede at det ville medbringe på auktion. Venter på et måltid, af den hollandske kunstner Henriette Ronner-Knip, bragt $ 56.763.
- SKULPTUR En kontinental bronze bulldog fra det 20. århundrede solgt for $ 1.673. Et par udskårne træhunde bragte $ 11.950. Helt hjerte gruppe af fire kontinentale bronze bulldogs solgt for $ 717. En Bull Terrier Club-mindemedalje gik for $ 269.
- COLLECTIBLES Bookends med to terriere af Edith Barretto Stevens Parson solgt for $ 2.271. En britisk halsbånd af messing fra 1800-tallet bragte $ 1.195. Et bjælkende bulldoglegetøj hentede 2.390 $.